Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Голова ФПУ роз’яснив головні вимоги профспілок до урядової пенсійної реформи

09 серпня, 2017, 18:13

Проект закону №6614 щодо підвищення пенсій здебільшого позиціонується як пенсійна реформа, однак фактично документ не змінює модель пенсійного забезпечення та залишає багато питань, які ще належить врегулювати окремими законами та підзаконними актами. Саме сукупність цих документів врешті має скласти пенсійну реформу. Однак законопроект №6614 вирішить напрямок подальшого реформування та закладе (або не закладе) базис до системних змін.

Документ прийняли у першому читанні 13 липня і наразі триває підготовка до другого. Остаточно прийняти проект амбіційно планують вже у вересні. Водночас, на тлі урядового оптимізму лише набирають обертів вимоги щодо змін до законопроекту, на яких продовжує наполягати профспілкова сторона. Зокрема, народний депутат, представник Федерації профспілок України у ВР Сергій Каплін під час ефіру на телеканалі 112 запросив міністра соціальної політики Андрія Реву до дискусії з профільним комітетом ВР щодо профспілкових пропозицій до реформи. Крім того, представник ФПУ направив пропозиції профспілок до Парламенту.

У  прямому ефірі парламентського телеканалу «Рада» Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий наголосив, що до проекту закону є «дуже багато зауважень, у тому числі відносно тих нових параметрів, які запроваджуються для нових пенсіонерів». Нижче наведені деякі з них.

Підняття стажу

Профспілки наполягають, що підняття стажу слід обмежити щонайменше 30 роками замість запропонованих 35 задля захисту «нових» пенсіонерів.

Григорій Осовий: «Якщо сьогодні це 15 років, то цей стаж буде збільшено з січня до 25 років, і в подальшому до 35 років. Це мотивація з одного боку, бо насправді сьогодні у нас за статистикою рахується 26 млн, трошки більше людей у віці 18–30 років, які потенційно повинні були працювати та здійснювати відрахування на майбутні пенсійні забезпечення, однак фактично за статистикою вважається тими хто зайнятий економічною діяльністю трошки більше 16 млн, а сплачують соціальний внесок більше 10 млн. Ті хто зайняті в виробничій сфері. Це вкрай мало для того, щоб утримувати 12 млн нинішніх пенсіонерів.

Тому потрібно мотивувати людей працювати, сплачувати внески і розраховувати на свою майбутню пенсію. У цьому відношенні ми, як представники профспілок, які представляють офіційно зайнятих людей, не «тіньовиків», ми зацікавлені, щоб база платників була розширена. А відтак поступлення в Пенсійний фонд буде збільшено, і зрозуміло, тоді з цього фонду можна підвищувати пенсії».

Зменшення коефіцієнту

Проект закону передбачає зменшення коефіцієнту трудового стажу з 1,35% до 1% для обрахунку стажу всіх, хто буде виходити на пенсію з 01.01.2018.

Григорій Осовий: «Потрібно зробити перехідний період принаймні до 2021 року. А з 2021 року, ми це запропонували і подали як законодавчу пропозицію через народних депутатів, запровадити новий стимулюючий коефіцієнт. Скажімо, якщо у вас стаж від 15 до 25 років, це буде коефіцієнт 1. Якщо стаж 25–30 років – це 1,2. А більше 35 років – 1,35. Щоб людина була зацікавлена мати більший стаж».

Дефіцит Пенсійного фонду

Однією з головних мотивацій термінового проведення пенсійної реформи називають постійно зростаючий дефіцит Пенсійного фонду, що покривається за рахунок державних дотацій та фактично визначає профільний фонд банкрутом. У 2017 році розмір дефіциту задекларовано вже на рівні 142 млрд гривень.

Григорій Осовий: «На цьому етапі ще навіть не йде мови про зменшення датування Пенсійного фонду з державного бюджету.

Тут ще потрібно дуже точно ідентифікувати, що значать ці 140 млрд. Є частина виплат, які Уряд здійснює в Пенсійний фонд, за працівників, за яких він повинен роботи внесок як за застрахованих осіб. Це приблизно половина з цих коштів. Це сплата за певні категорії. Наприклад, коли людина не має достатнього страхового стажу, і йому виплачується пенсія, то доплата до мінімального розміру пенсії здійснюється за рахунок коштів бюджету».

Покупка страхового стажу

Проект реформи передбачає можливість купити роки стажу, яких не вистачає до мінімально необхідного для отримання права на призначення пенсії. Один страховий рік оцінюється майже в 17 000 гривень, а придбати можна не більше 5 років.

Григорій Осовий: «Така пропозиція дійсно міститься в проекті. Це новація, яка не опробована, і наскільки вона може бути дійсно підтримана, залишається питанням. Докупки цього стажу значні, і наскільки люди готові на такий крок.

Можливо, це буде цікаво тим, хто працює за кордоном. Це мільйони наших громадян. І заробітна плата, зрозуміло, там є набагато вищою. Можливо, дехто з них зможе скористатись такою пропозицією».

Гендерна пенсія

Григорій Осовий акцентував, що потребують додаткових роз’яснень умови призначення пенсій жінкам, оскільки через менший вік виходу на пенсію вони мають об’єктивно менший трудовий стаж. Крім того, не вирішено питання зарахування до трудового стажу періоду декретної відпустки. Занепокоєння викликає також рівень заробітних плат жінок, який є меншим близько на 20% від зарплат чоловіків і впливає на розмір пенсії.

Накопичувальна система

Наразі ФПУ ведуться дискусії, проводяться робочі зустрічі, у тому числі, з народними депутатами, з приводу запровадження накопичувальної пенсії. За словами Григорія Осового, цей вид страхування має бути обов’язково запроваджений, однак на цей час потрібно реформувати солідарну систему: зкапіталізувати кошти, вирівняти пенсії, зробити роздиференціацію. Гарантування виплат пенсій відповідно до індивідуального внеску є наступним кроком, та на сьогодні його реалізацію є проблематичною в частині зберігання коштів, цінних активів.

Детальніше про пенсійну реформу, її позитивні боки, ризики та пропозиції профспілок дивіться в інтерв’ю очільника ФПУ Григорія Осового: