Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
 • Європейським цінам – європейську зарплату
 • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
 • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
 • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
 • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
 • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
 • Заможні працівники – сильна держава!
 • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
 • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Пенсійна реформа повинна бути справедливою

06 вересня, 2017, 12:34

Вирішення існуючих проблем в пенсійному забезпечення – є вкрай важливим для нашого суспільства. І про це постійно наголошує профспілкова сторона у своїх зверненнях, вимогах до вищих державних органів. Про це говорили і на засіданні круглого столу «Урядова пенсійна реформа – перший крок на шляху побудови сучасного пенсійного забезпечення в Україні», у роботі якого взяв участь Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Голова профільного парламентського Комітету Людмила Денісова, міністр соціальної політики України Андрій Рева, в.о. Голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко, народні депутати, представники громадських організацій, наукових кіл, експерти.

«Законопроект № 6614 розглядався членськими організаціями Федерації профспілок, двічі на засіданні Спільного представницького органу об’єднань профспілок. Відповідні висновки надсилалися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Мінсоцполітики», – зазначив Володимир Саєнко.

Він додав, що сьогодні в пенсійному забезпеченні критичний стан. Більшість пенсіонерів знаходиться поза межею бідності, більше 80% отримує пенсії менше реального прожиткового мінімуму, визначеного для непрацездатних громадян.  Розміри пенсій, призначених у різні роки, вже втричі різняться між собою. Є інші проблеми, які потребують вирішення.

Тому, профспілки підтримують законодавчі пропозиції щодо осучаснення пенсій з 1 жовтня 2017 року та відновлення з 1 жовтня виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.

Разом з тим, заявив Володимир Саєнко, у законопроекті містяться окремі норми, до яких профспілки висловили застереження. Він назвав головні з них та профспілкові пропозиції до кожного пункту.

 1. Щодо зменшення коефіцієнту страхового стажу з 1,35 до 1,0.

Насамперед слід зазначити, що запропоноване не відповідає Конвенції МОП № 102 щодо забезпечення розміру пенсії за наявності 30 років стажу роботи у розмірі не менше 40% заробітку, на що звертали увагу і експерти МОП. Таке зменшення коефіцієнта в першу чергу погіршить умови обчислення пенсій, які призначатимуться з 2018 року, порівняно з тим, якби пенсії призначались за нормами чинного законодавства. Потрібно врахувати, що у нас заробітну плату на рівні середньої по країні і нижче отримує біля 70% всіх працюючих. У нас зараз дуже низький рівень пенсій. Якщо у 2009 році коефіцієнт заміщення становив більше 56%, то зараз 30%. Зменшення розміру коефіцієнта страхового стажу з 1,35 до 1,0%  – зрозуміло, що не покращить цієї ситуації.

Пропозиції профспілок.

а. Для перерахунку раніше призначених пенсій залишити коефіцієнт страхового стажу 1,35%.

б. З метою зацікавлення особи в напрацюванні необхідного стажу для призначення пенсії та детінізації зайнятості ми запропонувати встановлення поступово з 2021 року диференційованої шкали тривалості зазначеного стажу, при цьому дотримуючись положення щодо забезпечення пенсії за 30 років стажу не менше 40% заробітку:

при страховому стажі від 15 років до 25 років – 1,0;

при страховому стажі від 25 років до 30 років – 1,2;

при страховому стажі 30 років і більше            – 1,35.

 1. Щодо збільшення тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, з 15 до 35 років.

У цілому немає заперечень щодо збільшення тривалості страхового стажу, необхідного для призначення пенсій. Проте підвищення страхового стажу до 35 років є завеликим. На сьогодні середня тривалість стажу у пенсіонерів становить 36 років. Оскільки за період після 01.01.2004 до страхового стажу зараховуються лише періоди, за які сплачено єдиний внесок, та з огляду на стан ринку праці, проблеми з працевлаштуванням осіб, запропоноване призведе до зниження середньої тривалості страхового стажу. Конвенція МОП №102 передбачає забезпечення пенсії при наявності саме 30-річного періоду сплати страхових внесків.

Пропозиції профспілок.

Пропонується збільшувати страховий стаж більш повільними темпами, зокрема розпочати із збільшення необхідного для призначення пенсії з 2018 року не з 25, а з 20 років і обмежити таке збільшення 30 роками. Такі пропозиції пом’якшують негативні зміни в пенсійному забезпеченні та відповідатимуть Конвенції МОП №102 щодо забезпечення пенсії при наявності 30 річного періоду сплати страхових внесків.

 1. Законопроектом передбачається щорічне підвищення пенсій на 50% росту зарплати за попередні 3 роки та на 50 % індексу споживчих цін в попередньому році.

Зазначена норма підтримується профспілковою стороною. Але, цю норму потрібно запроваджувати не з 2021 року, як визначено законопроектом, а вже з 2018 року (або можливо з 2019 року), але не з 2021 року. Інакше, ми знову прийдемо до зростання розриву у розмірах пенсій, призначених у різні роки.

 1. Щодо скасування пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, працівників льотного складу авіації та інших.

Пропозиції профспілок.

Вилучити із законопроекту норми, які стосуються ліквідації пенсій за вислугу років, а питання щодо подальшого реформування цієї системи розглянути під час запровадження професійних пенсійних систем. Адже у шестимісячний строк із дня опублікування  цього Закону доручено Кабінету Міністрів України підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо запровадження професійної пенсійної системи».

«Профспілкова сторона наполягає на тому, щоб Уряд, народні депутати України прислухалися до цих пропозицій і врахували їх при доопрацюванні законопроекту», – наголосив Володимир Саєнко.