Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Профспілки домоглись відновлення роботи підприємств «Азот» та зберегли 40 000 робочих місць

11 липня, 2017, 17:24

Завдяки роботі профспілкового активу Федерації профспілок України вдалось відстояти галузь вітчизняних азотних добрив, почати погашення мільйонних боргів по заробітній платі та зберегти близько 40 000 робочих місць, що прямо чи опосередковано задіяні в хімічній промисловості. 10 липня відновив роботу останній з трьох підконтрольних заводів мінеральних добрив ПАТ «Рівнеазот». Нагадаємо, підприємства «Азоту» на Черкащині та в Сєвєродонецьку припинили вимушений простій та почали реалізовувати виплату зарплат у червні цього року.

Перебої в роботі та вимушені зупинки виробництва почались на хімічних підприємствах «Азот» (ПАТ «Азот» на Черкащині,  ЗАТ Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» і ПАТ «Рівнеазот»), з серпня 2016 року. У результаті через відсутність оплати 7 березня 2017 року на заводи припинили постачання природного газу, який є основною сировиною азотних виробництв. Усі три заводи було зупинено, почав зростати борг по заробітній платі, а вітчизняні мінеральні добрива на українському ринку замінив імпортований російський товар.

Зупинка виробництв загрожувала не лише українській хімічній галузі та тисячам співробітникам азотних заводів, але й могла призвести до екологічної катастрофи. Крім того, простій заводів призвів до паралізації роботи компаній, що більшою мірою працювали за рахунок підприємств мінеральних добрив – від логістичних фірм і ремонтних бригад до енергопостачальних компаній. Зокрема, на Черкащині через відсутність оплати за електроенергію від ПАТ «Азот» без зарплат залишились майже 4 000 енергетиків регіону. Структурні підрозділи ПАТ «Черкасиобленерго» були змушені розпочати страйки.

Антидемпінгові мита

Задля уникнення зупинки стратегічно важливих виробництв 27 грудня 2016 року Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі було введено так звані антидемпінгові мита в розмірі 4,19% – 31,84% на імпорт карбаміда та карбамідно-аміачної суміші (КАС) з Росії на 5 років до березня 2022 року. Додаткові збори мали вступили в силу з березня 2017-го, однак у лютому введення мит призупинили за зверненням Міністерства аграрної політики та продовольства у зв’язку з весняно-польовими роботами.


Довідково: Антидемпінгове мито є додатковим митним податком, що призначений для захисту вітчизняного товаровиробника і внутрішнього ринку від надлишкового заповнення його імпортними товарами за зниженими цінами.


Врешті запустити антидемпінгові мита на імпорт мінеральних добрив із Росії вдалось, зокрема, завдяки втручанню профспілок – через відстрочку на введення зборів українські підприємства перебували в простої, що призводило до щомісячного зростання зарплатного боргу перед трудівниками. Ситуація потребувала нагального вирішення та була врегульована після чисельних мітингів профактиву і переговорів профспілкової сторони із уповноваженими органами.

22 травня антидемпінгові мита в розмірі 31,84% на імпорт карбаміду та КАС з Росії вступили в силу, почався процес відновлення виробництва на українських хімічних підприємствах і підготовка до осінньої посівної. Здійснюються заходи із 100% погашення заборгованості, що виникла перед співробітниками трьох заводів.

Відновлення роботи

Більше 4 місяців простою обернулись мільйонами боргів по зарплатам та відсутністю соціальних гарантій співробітникам. Працівників було частково переведено на ¾ ставки. Аби не допустити подальшого порушення прав трудових колективів, та враховуючи відстрочення введення в дію антидемпінгових мит, у березні 2017 року профспілки почали активну роботу щодо відновлення роботи підприємств хімічної галузі. Паралельно велась профспілкова робота з прискорення введення митного збору для імпортованих добрив.

Чисельні мітинги, особисті перемовини, зустрічі з міністром економічного розвитку і торгівлі Степаном Кубівим та іншими уповноваженими чиновниками з рештою дозволили з 22 травня запустити мита, спрямовані проти демпінгу з боку російських постачальників.

Однак лише введення антидемпінгових мит не змогло дозволити запустити виробництва. Профспілки продовжили діяти. Першим, у червні цього року, запрацював «Азот» на Черкащині, почалось погашення заборгованості не лише перед працівниками заводу, але й здійснено перші транші до «Черкасиобленерго», що дозволило виплатити заробітні плати енергетикам області. Були завершені пускові операції по відновленню роботи і виведено на 100% потужності роботу трьох основних цехів – карбаміду, аміачної селітри і карбамідо-аміачної селітри.

13 червня представник ФПУ у Верховній раді Сергій Каплін анонсував створення урядово-профспілкової групи за участю трудового колективу сєверодонецького «Азоту» з метою відновлення роботи підприємства. Було також обговорено наміри проведення багатотисячного мітингу проти руйнування галузі мінеральних добрив у Києві. На той час борг перед трудівниками сєверодонецького заводу складав уже 160 млн грн., а самих робітників залишилось близько чотирьох тисяч з 13.

Уже 16 червня було прийнято термінове рішення про повне погашення заборгованості, відновлення поставок енергоресурсів та запуск заводу в Сєвєродонецьку. З третього липня проходило тестування технологічного персоналу на відповідність кваліфікаційним вимогам, а також перевірки обладнання та ліній енергоживлення. Першу партію добрив підприємство планує виготовити до кінця цього місяця.

Учора, 10 липня після вимушеного більш ніж чотиримісячного простою відновило роботу й ПАТ «Рівнеазот», підприємство почало випуск аміачної та вапняково-аміачної селітри для покриття внутрішнього ринку та забезпечення попиту українських аграріїв. Є напрацювання щодо скорішої виплати заробітних плат працівникам.

За оцінками, три заводи можуть виробляти 350 тис. тонн добрив на місяць і, завдяки допомозі профспілок у поновлені роботи, повністю покрити потребу українських аграріїв.