Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

«Кінцева мета – самостійність солідарної системи»: робоча група Асоціації Україна–ЄС обговорила пенсійну реформу

20 липня, 2017, 15:24

Механізм відшкодування пільгових пенсій за списками №1 і 2 може бути залишено без змін, коефіцієнт страхового стажу 1,35% був фінансово неспроможним з 2007 року, а до кінця 2017-го має завершитись перехід Пенсійного фонду на нову базу даних. Головні питання функціонування системи пенсійного забезпечення та її реформи обговорили під час круглого столу учасники профільної робочої групи Української сторони Громадянського суспільства Україна–ЄС. Нагадаємо, проект закону № 6614 щодо пенсійного реформування було прийнято у першому читанні 13.07.2017.

Участь у заході взяли голова робочої групи, голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України Василь Андреєв, заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір, голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців Наталя Землянська, керівник управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ Володимир Максимчук та представники інших профспілкових організацій.

Заступник міністра соцполітики Микола Шамбір зазначив, що дефіцит Пенсійного фонду, який на сьогодні сягнув 142 млрд гривень, є результатом різкого зниження ЄСВ до 22%. Однак прийняття законопроекту № 6614 не зможе одразу вирішити питання недостачі власних коштів Фонду, існує першочергова задача позбавлення солідарної системи від невластивих видатків.

«Зрозуміло, що жоден законопроект не може на 100% реалізувати всі ті позиції, які необхідно. Це повинен бути поступовий рух. Тому що дійсно суттєві зміни, які робляться законопроектом № 6614, це зміни в солідарній системі. Говорити про те, що це реформа, можливо, я би не став», – зазначив Микола Шамбір.

 Голова робочої групи Василь Андреєв звернув увагу на застороги профспілкової сторони щодо можливості вилучення норми по зміні механізму відшкодування пільгових пенсій при підготовці проекту закону до другого читання:

«Одне з позитивних положень законопроекту, яке відмітили профспілки, це перехід від компенсації роботодавцями пільгових пенсій до настання пенсійного віку до підвищених страхових внесків за працівників, які працюють у важких і шкідливих умовах. На жаль, є побоювання в профспілкових організацій, що після першого читання ця позиція була «розміняна» у відповідь на вимоги деяких депутатських груп і фракцій», – говорить Василь Андреєв.

За його словами, діючий механізм є недосконалим, адже значна частка роботодавців не сплачують державі такі компенсації за достроковий вихід на пенсію своїх співробітників. А на тих підприємствах, де частка працівників, що входять до списків №1 і 2, превалює, часто практикується процедура банкрутства, яка має на меті позбавлення роботодавця від необхідності сплачувати зазначені компенсації.

«Дійсно, положення, яке передбачало зміну механізму відшкодування пенсій, не знайшло підтримки. Дискусію перенесено на друге читання, але є імовірність, що ця норма не буде прийнята. Ми бачимо вихід у заміні пільгових пенсій на корпоративні системи, професійні пенсійні системи. Саме це є повноцінним механізмом врегулювання цього питання.

На етапі підготовки законопроекту ми вилучили питання, скажімо, за наполяганнями по накопичувальним професійним пенсійним системам. Тому втрачає свою якість і норма щодо зміни механізму. Вона, звичайно, самостійно може бути, але повноцінно її реалізувати не вдасться. Хоча тут може бути етапність: спочатку запроваджуємо підвищену ставку, а потім переходимо на накопичувальну систему», – наголосив М. Шамбір.

За запевненням представника Міністерства соціальної політики, якщо норму не включать до остаточної редакції законопроекту, буде підготовлено окремий проект закону із зазначеного питання, який включить у себе як запровадження нового механізму, так і накопичувальних професійних пенсійних систем.

Керівник управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ Володимир Максимчук звернув увагу на необхідності подальшого обговорення та пошуку компромісу в питаннях тих положень законопроекту, що викликали найбільші зауваження в СПО профспілок. Зокрема, мова йде про різке зменшення коефіцієнту страхового стажу до 1%, підняття необхідного стажу до 35 років та відміну пенсій за вислугою років. В. Максимчук, крім іншого, зазначив, що профільним Комітетом ВР висловлювалась пропозиція щодо запровадження поступової зміни коефіцієнту страхового стажу упродовж 5 років для пенсій, що призначатимуться з 1 січня 2018 року.

Заступник міністра соціальної політики зауважив, що при підготовці проекту закону розглядалось близько 4 різних варіантів щодо зниження коефіцієнту страхового стажу. Однак враховуючи останні дані щодо збільшення Фонду оплату праці на 37%, таке різке зниження коефіцієнту має нівелюватись: «Наскільки зростає середня заробітна плата, настільки зменшується коефіцієнт страхового стажу», – зазначив М. Шамбір.

На його переконання, зростання заробітної плати за 2–3 роки може перекрити 35%, які втрачають пенсіонери, що вийдуть на пенсію з 1 січня наступного року в разі прийняття норми в чинній редакції. Він також акцентував, що розрахунки по коефіцієнту 1,35% робились з 2007 року і вже тоді показували неспроможність фінансово забезпечити такий відсоток.

Також М. Шамбір звернув увагу, що, відповідно до розрахунків, при мінімальній заробітній платі на сьогодні, щоб заробити на мінімальну пенсію і отримувати її упродовж 18 років, потрібно пропрацювати 35 років.

Голова Всеукраїнської профспілки виробничників і підприємців Наталя Землянська підняла питання комп’ютеризації відомства та проведення аудиту задля уникнення явища «мертвих душ»:

«Міністр соціальної політики Андрій Рева під час анонсування реформи пенсійної системи наголошував на важливому завданні верифікації Пенсійного фонду стосовно обліку – тобто це реєстр або інший інструмент», – говорить Наталя Землянська.

За словами М. Шамбіра, у Пенсійного фонду є централізована база, однак у цьому році відомство переходить на нову базу даних, наразі вже впровадила нову програму Херсонська область, по всій країні процес має завершитись до кінця 2017-го. При цьому на сьогодні оголошено конкурс на створення єдиної бази.

Крім того, представник Мінсоцполітики впевнений, що проблема «мертвих душ» або надання людині більших привілеїв може бути лише в людському факторі. Натомість програмне забезпечення дозволяє досить широко здійснювати заходи з контролю.

Зазначимо, у Пенсійному фонді програмне забезпечення по виплаті пенсій працює з 1996 року. Нещодавно Міністерство фінансів провело верифікацію даних Пенсійного фонду й було знайдено лише 59 випадків невідповідності, факти за якими передані до правоохоронних органів.

Наталя Землянська також акцентувала, що «наголошувалось на необхідності справедливості відрахувань – як з маленьких та середніх зарплат, так і з великих. Однак у проекті закону ми побачили обмеження в 48 000 гривень, з яких відраховується відсоток соціального внеску».

На переконання Миколи Шамбіра, відсутність обмежень може привести до тінізації високих зарплат, тож сума обмеження є не лише доцільною, а й, можливо, недостатньою.

Обговорення законопроекту № 6614 у рамках його підготовки до другого читання буде продовжено.