Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

ОПЗ: врятувати не можна зачиняти

29 серпня, 2017, 10:34

Не встигли вітчизняні заводи мінеральних добрив оговтатись від різкого підвищення цін на газ та відновити виробництво, як галузь знов опинилась під загрозою. Цього разу вона прийшла зі світових ринків. Ситуація виявилась настільки складною, що Голова Центральної Ради Профспілки працівників хімічної та нафтохімічної галузей промисловості України Василь Мойсюк та Голова Всеукраїнського галузевого об’єднання організацій роботодавців хімічної промисловості, Президент  Союзу хіміків України Олексій Голубов вимушені звернутись листом до Премєр-міністра України Володимира Гройсмана.

«Через падіння цін на мінеральні добрива на світових ринках, а така тенденція прогнозується, як мінімум, до 2020 року, та високу вартість природного газу в Україні, який є основною сировиною для виробництва азотних добрив, продукція наших підприємств з виробництва мінеральних добрив є неконкурентоспроможною на світових ринках», – йдеться в листі.

Головне питання в листі – подальша доля ПАТ «Одеський припортовий завод» та, по суті, і всієї підгалузі виробництва мінеральних добрив.

Незважаючи на те, що ПАТ «Одеський припортовий завод» є кращим підприємством за техніко-економічними показниками не тільки серед аналогічних підприємств колишнього СРСР, а й серед країн Східної Європи, його продукція є неконкурентоспроможною через високу ціну на природний газ, частка вартості якого в собівартості продукції займає 90%.

Зрозуміло, що за таких умов підприємство не в змозі продуктивно працювати, а про приватизацію збиткового підприємства годі й казати, хоча б скільки керівників Фонду державного майна України не помінялось. Шлях виходу із цієї ситуації у світі відомий. Так, на початку 2000-х років Уряд Румунії для збереження вітчизняного комплексу з виробництва мінеральних добрив встановив спеціальну ціну на природний газ для виробників мінеральних добрив і змінював її залежно від цін на мінеральні добрива на світовому ринку. За такою схемою підприємства працювали до середини 2000-х, зберегли при цьому свої виробничі потужності, забезпечили сільськогосподарські підприємства мінеральними добривами і втримали економіку країни від падіння.

Уряди України також мали цей досвід, коли в 2009-2010 роках для подолання кризових явищ в азотній галузі встановлювалась спеціальна ціна на природний газ, який використовувався як сировина для підприємств з виробництва азотних добрив.

Інших варіантів для запуску ПАТ «Одеський припортовий завод» і його нормальної експлуатації на цей момент не існує, впевнені фахівці.

Треба зазначити, що при зупинених виробничих потужностях підприємство, яке є містоутворюючим для м. Южне, продовжує нести витрати, пов’язані з необхідністю утримання устаткування пожежо- та вибухонебезпечного виробництва у безпечному стані. Все це потребуватиме чималих витрат (від 70 до 100 млн грн) в місяць залежно від періоду року та температурно-кліматичних умов.

Окрім цього, необхідно врахувати, що в разі неналежного забезпечення безпеки виробництва та функціонування очисних споруд, неналежного зберігання сировини та виготовленої продукції, зважаючи на розташування підприємства на узбережжі Чорного моря, може виникнути потенційна екологічна та демографічна небезпека, що становить загрозу населенню регіону та акваторії Чорного моря.

«Враховуючи, що  запуск  в роботу ПАТ «Одеський припортовий завод» і вирішення проблеми вчасного забезпечення вітчизняних аграріїв мінеральними добривами впливають на економічне становище країни, просимо Вас, шановний Володимире Борисовичу, нарешті скликати нараду за участю фахівців галузі та, зокрема, ПАТ «ОПЗ» і прийняти рішення щодо виводу із кризи вітчизняної підгалузі з виробництва мінеральних добрив», – зазначено в листі.