Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Освітній протест. Чому ініціативи “Голосу” обурили вчителів

30 жовтня, 2019, 14:08

29 жовтня у центрі Києва пройшла масова акція протесту вчителів. Освітян обурили ініціативи партії “Голос”, а її лідера Святослава Вакарчука зустріли криками “Ганьба!”.

На 10-тисячній акції також були присутні студенти, які протестували проти звуження прав на отримання стипендій. Як відомо, значне скорочення виплат відбулось за минулого складу Кабміну.

Чому реакція освітян на пропоновані реформи виявилась такою різкою?

Команда “Голосу” запропонувала внести зміни до закону “Про повну загальну середню освіту”  з трьома основними  інноваціями – відміна скороченого робочого дня і збільшення робочих годин до 40 на тиждень, відмова від надбавок та їх зарахування до окладу, а також атестація вчителів.

Депутати від “Голосу” мотивували введення своїх поправок тим, що вчителі мають заробляти більше.

Народна депутатка Інна Совсун на своїй сторінці  в Facebook зазначила, що “інтерн отримуватиме 8,000 грн (при поточному прожитковому мінімумі у розмірі на рівні 2 тисяч гривень), учитель ІІ категорії, тобто одразу після проходження сертифікації – 10,000 грн, учитель І категорії – 13,000 грн, а вищої – 18,200 грн”.

Однак освітяни такий підхід однозначно сприйняли як спробу скорочення зарплат при зростанні навантаження.

Профспілковці-освітяни наголошують, що насправді зміни призведуть лише до зменшення реальних виплат.

За пропозиціями народних депутатів з партії «Голос»: молодий учитель української мови та літератури одержуватиме 8400 грн, тобто лише посадовий оклад.

Без запровадження новацій народних депутатів з партії «Голос»: молодий учитель української мови та літератури одержуватиме 12600 грн, в які входитимуть 8400 грн. (посадовий оклад) + 2520 грн (надбавка за престижність педагогічної праці) + 1680 грн. (доплата за перевірку зошитів).

За пропозиціями народних депутатів з партії «Голос»: учитель української мови та літератури, який має вищу категорію, є класним керівником та виконує обов’язки з завідування кабінетом, одержуватиме 19000 грн, тобто лише посадовий оклад, підвищений на 40% від посадового окладу попередньої кваліфікаційної категорії.

Без запровадження новацій народних депутатів з партії «Голос»: учитель української мови та літератури, який має вищу категорію, є класним керівником та виконує обов’язки з завідування кабінетом одержуватиме 23478 грн, в які входитимуть: 11180 грн. (посадовий оклад) + 3354 грн (надбавка за престижність педагогічної праці) +3354 (надбавка за вислугу років) +2236 (доплата за класне керівництво)+2236 (доплата за перевірку зошитів) + 1118 (доплата за завідування кабінетом)”, – наведено приклад у резолюції учасників акції.

Тож освітяни роблять висновок, що пропоновані зміни не компенсуватимуть скасування надбавок, а напроти –  погіршать прав та гарантій освітян.

І це на фоні росту заборгованості по зарплатам, яка  з початку року зросла на 18,8% і на 1 жовтня склала 3,141 млрд грн,  та найнижчій купівельній спроможності громадян України серед країн Європи.

Фото: osvita.ua

Окрім цього, збільшення робочого часу вчителів є прямим порушенням чинного Кодексу законів про працю. Та особливо обурила педагогічну спільноту введення обов’язкової сертифікації. Головним чином, оскільки  сертифікація є новим інститутом для освітян, а порядок її проведення є недосконалим та потребує доопрацювання.

Тож на протесті освітяни висунули умови:

–  збереження надбавок та доплат, у тому числі за вислугу років, престижність педагогічної праці, перевірку зошитів, завідування кабінетом, класне керівництво, вчене звання, науковий ступінь, а також можливість роботи за безстроковими трудовими договорами для працівників пенсійного віку

– збереження норми про скорочений робочий час для педагогічних працівників

– збереження можливості добровільної сертифікації для педагогічних працівників.

До того ж, виступаючи на мітингу, голова Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь підкреслив: у своїх вимогах до уряду та парламенту освітяни домагаються поетапного виконання статті 61 закону про освіту і виділення 7 відсотків ВВП, а не 5,6, як подано в урядовому проекті Держбюджету. А також приведення першого тарифного розряду до рівня мінімальної оплати праці, тому що сьогодні велика кількість непедагогічних працівників отримує зарплату нижчу за мінімальну.

Фото: osvita.ua

Також на митингу виступив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, виразивши солідарність з освітянами у їх боротьбі.

Представники профспілок та педагогічних колективів наголошували, що оголосять страйк у разі невиконання їхніх вимог.

У свою чергу  лідер “Голосу” Святослав Вакарчук публічно пообіцяв переглянути пропозиції. А голова профільного комітету Сергій Бабак завірив, що комітет докладе всіх зусиль щодо передбачення підвищення оплати праці педагогічним, науково-педагогічним і непедагогічним працівникам в державному бюджеті-2020. 

Народні депутати Вадим Івченко і Ірина Геращенко, а також голова постійної комісії з питань освіти Київради Ганна Старостенко висловились за підтримку вимог протестуючих.