Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Питання ціни, чи ціна питання?

24 лютого, 2017, 11:04

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України має намір запропонувати Кабінету Міністрів скасувати державне регулювання цін на продукти харчування на постійній основі. Нагадаємо, з 1 жовтня 2016 року Уряд розпочав пілотний проект, щодо тимчасового скасування державного регулювання цін на продукти харчування, який поки продовжено і в поточному році.

Крок дуже сміливий, навіть в Європі влада контролює ціни на головні продукти харчування. В Іспанії здійснюється контроль та регулювання цін на товари першої необхідності, а також на товари та послуги, виробництво яких монополізоване. Питома вага встановлених безпосередньо державою та регульованих цін у загальній споживчій структурі товарів і послуг складає близько 10 %. У Франції, незважаючи на визнання загальних принципів вільного встановлення цін в умовах ринкового господарювання, до повноважень держави входить пряме регулювання цін на сільськогосподарську продукцію, природний газ, електроенергію, транспортні послуги. Слід відзначити, що Франція є однією з не багатьох промислово розвинутих країн, де до нині зберігся (частково) жорсткий режим державного регулювання цін.

Отже, навіть розвинені країни не довіряють бізнесу самому встановлювати ціни на товари першої необхідності, головні продукти харчування, та монополізовані послуги. Уряд України ж усувається від державного регулювання цін на продукти харчування. З початку пілотного проекту люди вже побачили стрімке зростання цін на всі продукти. З 23 основних продуктів харчування 19 під час експерименту дорожчали швидше, ніж за решту періоду 2016 року. При цьому, низка продуктів зросла в ціні за останні три місяці більше, ніж за всі дев’ять попередніх.

З 30 вересня до 29 грудня 2016 року курячі яйця зросли в ціні на 39,9%, вершкове масло стало дорожчим на 21,7%, а молоко жирністю 2,5% на 18,4%.

Федерація профспілок України не стоїть осторонь цього процесу. Так, завдяки наполегливій роботі профспілок, впродовж 2016 року прийнято низку нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, спрямованих на посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, чорнобильців. З метою поетапного зниження в Україні масштабів бідності, соціального відчуження та запровадження нових механізмів її запобігання, схвалено Стратегію подолання бідності.

Однак, в умовах радикального підвищення цін (тарифів) на основні соціально значущі товари та послуги, протягом минулого року, несумісного з рівнем підвищення основних державних соціальних стандартів і гарантій, це не є ті результати, які можуть задовольнити ФПУ.  Так, незважаючи на цілий комплекс заходів, здійснених профспілками, не вдалося домогтися реалізації однієї з ключових вимог – зниження ціни на газ, пропозиція не підтримується Урядом та Парламентом.

Тим не менш, профспілчани налаштовані рішуче, цінова політика в країні повинна бути під контролем. Саме тому, ФПУ націлена зараз на співпрацю з парламентськими фракціями, щодо підтримки ними законопроекту «Про внесення зміни до статті 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» щодо участі організацій громадянського суспільства у державному регулюванні цін, а також соціально значущих законопроектів.