Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Протести в Чилі. Як підвищення проїзду в метро спричинило зміну Конституції

11 листопада, 2019, 13:18

У середині жовтня вартість проїзду в метро у столиці Чилі Сантьяго підвищили з 800 до 830 песо (з 27,48 до 28,51 грн). Саме ця, здавалося б, незначна різниця спровокувала мільйонні протести молоді та профспілок, які зрештою змусили переглянути Конституцію країни.

Першими на підвищення проїзду відреагували студенти та школярі, які демонстративно проходили на станції без оплати. Посилення охорони лише спровокувало подальші конфронтації. До протестів приєднались найбільші профспілки країни, які вимагали припинити приймати закони, які посилюють соціальну нерівність. До того ж, профспілка “Ескондідо” на чилійській державній компанії Codelco, що є найбільшим в світі виробником міді, влаштувала страйк. Це вплинуло на світові ринки.

Загалом за час найбільшого за останні 30 років протесту в країні було пошкоджено декілька десятків станцій метро, спалено автобуси та автівки, розгромлено офісні та урядові будівлі. Через нестабільну ситуацію було скасовано саміт Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, який повинен був пройти в Сантьяго в листопаді, а також грудневу кліматичну конференцію ООН. Станом на початок листопада загинуло 23 людини, більше тисячі отримали поранення. Через використання силовиками гумових куль багато людей втратило очі.

Одним з каталізаторів протестів стало те, що президент Себастьян Піньєра у розпал протестів святкував в одному з найдорожчих ресторанів країни день народження онука. Введення надзвичайного стану та силові методи влади не змусили людей покинути вулиці.

Тож очільнику Чилі довелося йти на поступки. Він вже відправив у відставку вісьмох міністрів, пообіцяв збільшити пенсії та мінімальну зарплату і підвищивши податки для заможних чилійців. Піньєра також заявив про готовність змінити Конституцію, яка була прийнята за часів диктатора Августо Піночета.

Саме неоліберальна політика тих часів зі ставкою на виключно прибуткові галузі та вигоди для бізнесу, дозволила підвищити ВВП і розбудувати інфраструктуру,  однак породила одне з найбільш нерівних суспільств у світі. Чилі входить до переліку 15 країн з найбільшим економічним розривом  між багатими та бідними. Мінімальні зарплати в 33 рази нижчі за максимальні, а освіта і медицина є одним из найдорожчих у світі, при цьому вони значно відстають за якістю. Покрити витрати на ці основні потреби важко навіть умовному середньому класу.

Допоки влада не продемонструє чіткого плану по вирішенню цих соціальних проблем протести триватимуть.