Термін «інвалід» зникне з українського законодавства
21 грудня, 2017, 14:03

19 грудня, Верховна Рада ухвалила законопроект №6710, яким у 44 законах термін «інвалід» замінять на «людина з інвалідністю». Він розроблений відповідно до плану заходів з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року. На важливості цього рішення акцентує увагу заступниця міністра соціальної політики Наталія Федорович.
«З точки зору правової, ми привели у відповідність це визначення до Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї. А з точки зору соціальної це дуже важливо, тому що в терміні «інвалід» акцент робиться на дисфункцію, яка є в людини. А насправді акцент має робитися на особі. Тому важливо, щоб цей термін звучав не як «інвалід», а як «особа з інвалідністю», – пояснює Наталія Федорович.
Також заступниця міністра соціальної політики відзначила, що ухвалене сьогодні рішення стосується лише першого пакету законів, а далі будуть внесені зміни у наступні закони. Адже необхідно усі нормативні акти, у яких вживають терміни «інвалід», «дитина-інвалід», «інвалід з дитинства» та «інвалід війни» привести у відповідність до європейського законодавства.
Загалом цей закон направлений на те, щоби змінити ставлення людей до осіб з інвалідністю та їхніх потреб. Наприклад, зараз є проблеми з доступом для таких осіб до різноманітних установ та підприємств. Над їх вирішенням також працюють у Мінсоцполітики.
«Оскільки були проблеми, пов’язані з механізмами реалізації і з відповідальністю за невиконання, то ті зміни до Закону вже зроблені Міністерством соціальної політики спільно з нашими партнерами, громадськими організаціями, експертами. І цілий ряд відповідних законопроектів знаходиться зараз у парламенті. Ми працюємо над тим, щоби вони найближчим часом були розглянуті та проголосовані», – пояснює Наталія Федорович.
І таких питань чимало. Але всі вони знаходяться в процесі вирішення та під постійним контролем.
Довідково: 3 грудня в Україні відзначили Міжнародний день людей з особливими потребами, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1982 році, відповідно до Декларації про права інвалідів 1975 року.
13 грудня 2006 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права осіб з інвалідністю, яка є правозахисним документом з чіткою орієнтацією на соціальний розвиток – це водночас договір з прав людини та інструмент розвитку. Україна ратифікувала Міжнародну конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю 16 грудня 2009 року.