Вища освіта – найкращий протектор від бідності і безробіття
13 жовтня, 2017, 17:07

За даними ООН, 60% українців перебувають за межею бідності. Ці дані отримані відповідно до розрахункового прожиткового мінімуму. Однак за суб’єктивним критерієм, тобто через відповіді людей щодо самовизначення, показник значно вищий.
«Загалом в Україні суб’єктивна бідність істотно перевищує об’єктивну. Тобто люди частіше вважають себе бідними, ніж це є насправді. Але водночас і відносять себе до середнього класу більше українців, ніж це визнають експерти», – каже Директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова.
За статистикою, бідними є майже 80% багатодітних родин. Також часто «за межею» знаходяться ті родини, в яких немає жодного представника з вищою освітою.
«Ми звикли “хаяти” нашу вищу освіту, але насправді вона – найкращий протектор від бідності і від безробіття. Кращий, ніж всі засоби цілеспрямованої адресної допомоги», – впевнена Елла Лібанова.
Водночас на ринку праці спостерігаються значна нестача людей з вищою технічною освітою та представників робітничих спеціальностей. Згідно дослідження «Шлях молоді від навчання до роботи», навіть ті, хто зараз навчаються у професійно-технічних закладах, не хочуть працювати за фахом, а збираються отримувати вищу освіту. При цьому обирають легші спеціальності. Демограф зауважує, що впродовж десятиріч нічого не змінюється, молодь все також хоче бути юристами та економістами. Всі хочуть працювати в офісах, а не на виробництві.
«Усі прагнуть через вищу освіту отримати ширші можливості працевлаштування. При цьому прекрасно розуміють, що зарплата може не бути більшою, але умови праці значно комфортніші, ніж, погодьтеся, у сантехніка чи муляра на будівництві», – зазначає Елла Лібанова.
Але це призводить до перебільшення пропозиції над попитом. Країні не потрібно стільки юристів та економістів, вони перенаситили ринок праці. Як наслідок – заробітні плати в цих секторах економіки майже не зростають. В той же час пішло зростання заробітних плат представників технічних спеціальностей.
На думку експертів, лише вивчення ринку праці та отримання освіти за «дефіцитною» спеціальністю є шляхом для швидкого працевлаштування та уникнення бідності.