Увійти

ФПУnews

Увійти

ФПУnews
  • Європейським цінам – європейську зарплату
  • Профспілки вимагають парламентських слухань по газу і тарифам.
  • Житлові субсидії від держави – це радянський «собес»
  • Альтернатива високим цінам – високі зарплати!
  • Черга за субсидіями – це приниження для працівників!
  • Низькі зарплати – це гальмо розвитку країни!
  • Заможні працівники – сильна держава!
  • РОБОТУ! ЗАРПЛАТУ! ГІДНЕ ЖИТТЯ!
  • Людині праці – гідну зарплату, а не субсидії!

Європейський вибір – європейська відповідальність!

22 лютого, 2017, 12:01

Останнього часу все більше критики лунає щодо нових штрафів за порушення трудового законодавства. «Космічні» штрафи називають навіть вбивцями українського бізнесу. І говорять про них – вже як про податок, який доведеться сплачувати кожному, хоча це в корні не вірне твердження, а скоріш маніпуляція термінами.

Давайте, для початку, порівняємо наші нові штрафи з європейськими, наприклад з французькими. Тут за неоформлених працівників роботодавцю загрожує штраф до 45 тис. євро (1,3 млн. гривень), та заборона діяльності у якості роботодавця на 5 років. А у випадку, якщо використовувався труд неповнолітніх, ув’язнення на строк до 3 років.В Україні за неоформлених працівників зараз накладається штраф 96 тис. гривень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. В Словаччині ж, за порушення трудового законодавства підприємства не лише штрафують, але й забороняють брати участь у державних закупівлях, а в Італії інспектори можуть не тільки штрафувати, а й навіть зупиняти роботи на будівельних майданчиках. В інших країнах Європи санкції не м’якші ніж у згаданих, але все одно – жорсткіші за українські.

Здавалось би, наведення ладу у цій сфері наближає Україну до ідеалу правової держави. Проте егоїзм та короткозорість вітчизняних власників капіталу не мають меж: у банальному дотриманні трудових законів вбачається незаконний тиск. Щоправда, нині від думки  бізнес-спільноти мало що залежить, адже потрібні рішення ухвалено на найвищому рівні за наполяганням партнерів, таких як Міжнародна організація праці та Євросоюз. Проте, все одно, багато хто забуває, що допомога від європейських партнерів передбачає і європейську відповідальність.

Але, підприємці цього чути не хочуть. 29 січня Громадська рада при Державній регуляторній службі виступила проти нових інспекцій праці. Підприємці заявили, що Мінсоцполітики створює каральний орган і готує «новий 37-рік». Сказати, що виступи бізнесу відрізнялись особливою аргументованістю не можна. Лунали істеричні виступи про готовність братись за зброю: мовляв, автомат коштує 60 тис. грн, а штраф складає 320 тис. грн. Якщо б таким чином дискусію вели трудящі, то їх звинуватили б в хронічному небажанні працювати.

Розуміючі що реальних аргументів в них немає, бізнесмени використовують всі можливі шляхи, від залякування громадськості, до використання політиків. Зараз багато говорять, що необхідно відокремити політику від бізнесу, проте, поки що ми бачимо лише як гарно працює лобі підприємців в Верховній Раді. 15 лютого на сайті Парламенту з’явився законопроект про зменшення штрафів за порушення трудового законодавства. В пояснювальній записці дуже красиво написано:

«Фінансово-правова відповідальність має сприяти формуванню фінансової культури і високого рівня правосвідомості в суспільстві та повинна бути одним із засобів фінансового забезпечення стабільності в суспільстві, належної реалізації прав і свобод громадян України у відповідних сферах життя, а не бути джерелом поповнення бюджету.»

Дивне формулювання, адже основним джерелом поповнення бюджету є податки та збори, а не штрафи. Але, головне не це, а штрафні санкції які пропонуються в законопроекті. Так за неоформленого працівника пропонують зменшити штраф до 1600 – 5400  гривень.

Давайте порахуємо: ЄСВ, який повинен сплачувати роботодавець за кожного оформленого працівника складає 704 гривні на місяць, якщо він працює на мінімальну заробітну плату 3200 гривень. За рік ця сума становить 8448 гривень. Тобто, ми знову приходимо до того, що роботодавцю буде дешевше сплатити штраф, ніж оформляти працівників згідно законодавства.

Якщо поглянути на статистику, то на 1 лютого 2017 року, кількість безробітних в Україні зменшилась на 16%, порівняно з аналогічною датою минулого року. Одним з чинників такого росту стала детінізація зарплат, тобто офіційне працевлаштування тих, хто робив до цього неофіційно. Високі штрафи мотивують підприємців працювати за законом, адже при дотриманні трудового законодавства – штрафні санкції не страшні.

Змінити їх хочуть лише ті, хто не звик працювати за законом, та не хоче нести будь якої відповідальності за своїх працівників. Адже, якщо роботодавці бояться штрафів, то це означає що вони мають твердий намір порушувати закон.